נבחרו הזוכים במכרז הענק הראשון של רשות החשמל  להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים

20/03/2017

נבחרו הזוכים במכרז הענק הראשון של רשות החשמל  להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים

הודעה לעיתונות

הצלחה חסרת תקדים למכרז החשמל הסולארי

נבחרו הזוכים במכרז הענק הראשון של רשות החשמל

להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים

המחיר הזוכה עומד על 19.9 אגורות לקוט"ש – נמוך מעלויות החשמל הקונבנציונלי!

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ: מדובר במהלך דרמטי של הכנסת האנרגיות המתחדשות, מהלך שיגביר את התחרות ויוביל להורדת מחירים כחלק מהמדיניות החדשה של משרד האנרגיה – הכפלת מכסות אנרגיות מתחדשות. אני גאה בהצלחת המכרז, ומקווה, כי מכרזים עתידיים יניבו היענות גבוהה לא פחות

בהתאם למדיניות שר האנרגיה ולהחלטת רשות החשמל על עקרונות ההליך התחרותי לקביעת תעריף לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית, נערך במשרדי הרשות, המכרז הראשון מבין שורת מכרזים שצפויה רשות החשמל לפרסם בשנתיים הקרובות בהיקף כולל של מעל 1000 MW.

במכרז, שאופיין בדינאמיות ותחרותיות גבוהה, השתתפו 26 מציעים שהגישו למעלה מ 40  הצעות בהיקף של מאות מגה וואט להקמת מתקנים סולאריים.

רשות החשמל הכריזה על הזוכים במכרז הראשון להקמת מתקני ייצור חשמל סולאריים. במסגרת מכרז זה, הראשון מסוגו בישראל, יוקמו חוות סולאריות בהיקף עצום של 235 MW ברחבי המדינה, אשר יספקו חשמל בהיקף השווה לצריכה השנתית של למעלה מ-50,000 בתי אב.

 המחיר במכרז נקבע על 19.9 אג' לקוט"ש, מחיר הנמוך בכ-40% מהמחיר הנמוך ביותר שנקבע עד כה למתקנים סולאריים. המחיר משקף חיסכון של למעלה מ-500 מיליון ש"ח לצרכני החשמל.

בנוסף – לראשונה בתולדות משק החשמל – ירד התעריף הסולארי מתחת לעלות ייצור החשמל הקונבנציונלי (בגז טבעי ופחם).

אחריות הזוכים להקים את המתקנים ולחברם לרשת החשמל בתוך 21 חודשים.

בתחילת אפריל יערך הליך תעדוף  שקוף ואובייקטיבי של סקרי החיבור בחברת החשמל לקביעת סדר בדיקת הבקשות לחיבור המתקנים לרשת החשמל. ההליך יבוצע בנוכחות כלל הזוכים המעוניינים ליטול בה חלק וינוהל בבקרה של רשות החשמל.​

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת: "הצלחת המכרז והיקף ההשתתפות העצום מהווים אבן דרך משמעותית בהשגת יעדי הממשלה להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. ההליך התחרותי  יאפשר הקמה של 235 מגהוואט בתוך כשנה וחצי במחיר הנמוך בעשרות אחוזים מהמחירים שהיו נהוגים בישראל. המפתחות להצלחת המכרז, ובראשם תחרות על מחיר החשמל והפחתת הנטל הרגולטורי, ימשיכו להנחות את רשות החשמל באסדרות עתידיות".

רצ"ב טבלת הזוכים במכרז בסדר אלפבתי:

שם המציעכמות במגה וואט
אושרי סיאדה0.5
אנלייט40
בית העמק דוראל עצמאות אנרגטית3.6
דוראל אנרגיה - גשר הזיו בע"מ3.2
יסאור סולרית מונה נטו0.24
כפר רופין דוראל פרויקטים סולארים3.6
מוטי בוקובזה0.5
סולאיר אנרג'יקס אנרגיה מתחדשת שותפות מוגבלת70
ק.נ. אחזקות סולאריות בע"מ12
רגבים דוראל עצמאות אנרגטית1.8
שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת בע"מ64.5
EDF35
סה"כ234.94

 

 

לפרטים עיתונאים נוספים:

נורית פלתר איתן

0506-234556

קבצים להורדה: